صفحات

۱۳۸۹ تیر ۲۴, پنجشنبه

تعقیب و آزار مسیحیان بیشترین سهم را در نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در جهان دارد


نگرانی پارلمان آلمان از نقض آزادی مذهب در جهان


دويچه وله:

دولت آلمان و همه فراکسیون‌های پارلمان این کشور از تعقیب و آزار اقلیت‌های مذهبی در کشورهای مختلف جهان ابراز تاسف کردند. به نظر نمایندگان آلمان، تعقیب و آزار مسیحیان بیشترین سهم را در نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در جهان دارد.

بحث پارلمان آلمان درباره نقض حقوق اقلیت‌های دینی در جهان، بنا به درخواست فراکسیون‌های تشکیل‌دهنده دولت و نیز فراکسیون سبزها صورت گرفت.

در این گفت‌وگوها که بیش از یک ساعت و نیم به‌طول انجامید، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز حضور داشت. نمایندگانی از کلیسای کاتولیک نیز به پارلمان دعوت شده بودند.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان، گفت، توجه به حقوق بشر در سیا‌ست خارجی نه فقط خواست پارلمان، بلکه خواست دولت جمهوری فدرال آلمان نیز هست. او تاکید کرد: «وقتی میلیون‌ها مسیحی در سرتاسر جهان نمی‌توانند زندگی راحتی داشته باشند، ما مجاز نیستیم سکوت کنیم».

وزیر خارجه آلمان به‌ویژه آن‌دسته از تلاشی‌هایی را مردود دانست که اعمال محدودیت‌های مذهبی را با ویژ‌گی‌های فرهنگی توجیه می‌کنند. او گفت، احترام به آزادی مذهب، یکی از اصول سیاست حقوق بشری وزارت خارجه آلمان است.

۲۰۰ میلیون مسیحی زیر فشار

فولکر کاودر، رئیس فراکسیون حزب دموکرات مسیحی در پارلمان آلمان، در سخنانس گفت، بالغ بر ۲۰۰ میلیون باورمند مسیحی در بیش از ۶۰ کشور جهان در معرض تعقیب و آزار قرار دارند.


همچنین فولکر بک، از نمایندگان فراکسیون سبزهای آلمان، نسبت به تبعیض در حمایت از حقوق اقلیت‌های مذهبی مختلف هشدار داد و گفت، نباید میان گروه‌های مختلف تفاوت قائل شد.

در جریان بحران چند سال پس از سقوط صدام در عراق، مسیحی‌ها از جمله اقلیت‌های مذهبی زیر فشار و آزار بودند.

فشار بر بهاییان در ایران

نمایندگان اپوزیسیون همچنین از فشاری که بر اقلیت بهاییان در ایران وارد می‌شود، سخن گفتند. جامعه بهائیان ایران به عنوان بزرگترین اقلیت مذهبی از هنگام شکل‌گیری جمهوری اسلامی در ۳۱ سال پیش، در معرض انواع آزار و اذیت هستند. ده‌ها تن از بهائیان ایران اعدام شده‌اند و از بسیاری از حقوق اجتماعی، از جمله کار در ادارات و تحصیل در دانشگاه‌ها محروم هستند.

پارلمان آلمان ادامه‌ی بحث‌ها در این باره را به یک کمیسیون ویژه‌ واگذار کرد. فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان اعلام کرد، نظرات خود را مستقیما به این کمیسیون ارائه خواهد کرد.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر