صفحات

۱۳۹۱ خرداد ۵, جمعه

۶۳۴ نفر در سال ۲۰۱۱ در ایران اعدام شده‌اند. هفت نوجوان در این سال در ایران اعدام شدند

سازمان عفو بین الملل

سازمان عفو بين الملل
طبق گزارش سال ۲۰۱۱ عفو بین‌الملل، در این سال ۶۳۴ نفر در ایران اعدام شده‌اند که ۷ نفر آنها کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند. در همین سال ۴ مورد حکم قطع انگشت دست اجرا شده و ۱۲ نفر به دلایل مشکوک در زندان درگذشته‌اند.
      
گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل درباره وضعیت حقوق بشر در جهان در سال ۲۰۱۱ منتشر شد.

بخش بزرگی از این گزارش به ایران و موارد متعدد نقض حقوق بشر در فاصله ژانویه تا دسامبر ۲۰۱۱ (دی ۱۳۸۹ تا آذر ۱۳۹۰) در این کشور اختصاص دارد.


سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود همچنین به اعمال شکنجه‌ و بدرفتاری با زندانیان اشاره کرده و نوشته است: «ضربه‌های شلاق را به کف پا و بدن بازداشت‌شدگان، گاهی در حالی که وارونه آویزان هستند، می‌زنند. آنها را با سیگار و اشیای داغ فلزی می‌سوزانند، اعدام ساختگی اجرا می‌کنند، به آنها از جمله با استفاده از زندانیان دیگر تجاوز کرده یا آنها را تهدید به تجاوز می کنند. در فضاهای پرازدحام بازداشت می کنند و نور، غذا، آب و رسیدگی پزشکی کافی را از آنها دریغ می‌کنند.»

بر اساس این گزارش حداقل ۱۲ نفر در سال ۲۰۱۱ در شرایط مشکوکی در زندان فوت شده‌اند، از جمله در شرایطی که رسیدگی پزشکی یا اصلا ارائه نشده یا با تاخیرعرضه شده است.

همچنین در ماه مارس (اسفند ۱۳۹۰) حداقل ۱۰ زندانی در ناآرامی‌های زندان قزل حصار در کرج فوت کردند و حداقل چهار عرب اهوازی به نام‌های رضا مقامسی، عبدالکریم فهد عبیات، احمد رئیسان سلامی و اجباره تمیمی در دوران بازداشت و در فاصله ماه‌های مارس تا مه (فروردین تا اردیبهشت ۱۳۹۱) احتمالا در اثر شکنجه درگذشته‌اند.

عفو بین‌الملل همچنین گزارش داده که چهار انگشت دست راست چهار مرد که به خاطر دزدی محکوم شده بودند در تاریخ ۱۶ مهر قطع شده است.

بر اساس این گزارش در تاریخ ۱۳ شهریور، سه نفر که تنها حروف اول اسمشان اعلام شد، پس از محکومیت به اتهام "لواط" در زندان کارون اهواز اعدام شدند.

اعدام‌های غیررسمی همچنان ادامه دارد

سازمان عفو بین‌الملل گزارش داده که در سال ۲۰۱۱، در ایران ۲۷۴ نفر به طور مخفیانه اعدام شده‌اند. این رقم غیر از ۳۶۰ نفری است که منابع رسمی اعدام آنها را اعلام کرده‌اند.

۵۰ مورد از اعدام‌های انجام‌شده در ملاء‌عام بوده و شش مورد اعدام در ملاءعام نیز از طریق منابع غیررسمی گزارش شده است. این رقم چهار برابر اعدام‌های در ملاءعام در سال قبل از آن است.

طبق اخبار رسمی، در سال ۲۰۱۱ سه مجرم نوجوان اعدام شدند و منابع معتبر غیررسمی از اعدام چهار نوجوان دیگر در این سال خبر می‌دهند.

هرچند هیچ گزارشی از اجرای حکم سنگسار در سال ۲۰۱۱ ارائه نشده، اما حداقل ۱۵ نفر محکوم به سنگسار شده و منتظر اجرای حکم‌شان هستند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود همچنین به نقض مکرر آزادی بیان، آزادی تجمعات و آزادی‌های دینی درایران پرداخته و به تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های قومی اشاره کرده است.

http://www.dw.de/dw/article/0,,15973748,00.html

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر