صفحات

۱۳۹۰ بهمن ۱۲, چهارشنبه

اتحادیه اروپا خواستار لغو حکم اعدام سعید ملک‌پور و سه فعال دیگرعرصه اینترنت شد

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا طی بیانیه‌‌ای از دولت ایران خواست حکم اعدام سعید ملک‌پور و سه فعال دیگرعرصه اینترنت را لغو کند. وی همچنین آزادی ۱۰ روزنامه‌نگاری را خواستار شد که به تازگی بازداشت شده‌اند.

وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا طی بیانیه‌‌ای نسبت به وضعیت آزادی بیان و بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران ابراز نگرانی کرد. "کاترین اشتون" در بیانیه خود به صدور حکم اعدام برای چهار فعال اینترنتی به نام‌های سعید ملک‌پور، احمدرضا هاشم‌پور، وحید اصغری و مهدی علیزاده فخرآباد اشاره کرده و گفته: «نهادهای مدنی نگرانی‌های جدی درباره شفافیت، عدالت و سرعت جریان دادگاه‌های برگزارشده برای این افراد دارند. اتحادیه اروپا موضع مشخص و جدی‌ای در قبال "پنالتی مرگ" در ایران دارد. من یک بار دیگر از ایران می‌خواهم که صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کند».

کاترین اشتون در بیانیه خود از روزنامه‌نگارانی که در هفته‌های گذشته بازداشت شده‌اند نام برده و از دولت ایران خواسته تا آنان را آزاد و حق آزادی بیان را به آنان بازگرداند.

سهام‌الدین بورقانی، پرستو دوکوهکی، فرشاد قربانپور، احسان هوشمند، فاطمه خردمند، سعید مدنی، شهرام منوچهری، مرضیه رسولی، آرش صادقی و محمد سلیمانی‌نیا کسانی هستند که خانم اشتون در نامه خود خواستار آزادی آنها شده است.

خانم اشتون همچنین تاکید کرده که آزادی بیان یکی از حقوق اساسی و اولیه حقوق بشر است و ایران نیز تعهد بین‌المللی برای پاسداشت این حق دارد. وی همچنین از ادامه سانسور و ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت به شدت ابراز نگرانی کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز ۲۶ ژانویه، ۶ بهمن طی بیانیه‌ای مراتب عمیق نگرانی دولت امریکا از موج جدید بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران را اعلام کرده بود.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده بود: «ما مراتب نگرانی عمیق خود را از بابت افزایش تلاش‌های رژیم ایران برای خاموش ساختن همه‌ی اشکال بیان آزاد و محدود کردن دسترسی شهروندان به اطلاعات پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی ماه مارس ابراز می داریم».

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران" نیز در گزارش خود از وضعیت روزنامه‌نگاران در دنیا در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که ایران برای دومین سال متوالی عنوان "بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران جهان" را از آن خود کرده است.


دویچه وله

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر